Deoparte sau de o parte

În timp ce scriam acest articol m-am lovit de următoarea dilemă: e corect scris pe deoparte? Am căutat puțin pe internet și am găsit ca fiind corect felul în care am scris eu cuvântul. M-am liniștit și așa am găsit o nouă idee de articol.

Când se scrie deoparte și când de o parte? Cum se scrie corect? Ei bine, aceasta este tema pe care o abordăm în rândurile imediat următoare.

În primul rând, ar trebui să precizez faptul că ambele forme sunt corecte. E corect să scrii atât deoparte cât și de o parte. Doar că se folosesc în situații diferite.

Deoparte, scris într-un singur cuvânt, are funcția de adverb și se referă la izolarea unui obiect la o anumită depărtare. De exemplu: Ce-i al tău e pus deoparte. Sau… În timpul conflictului, el a stat deoparte.

În schimb, de o parte, expresia formată din trei cuvinte, se folosește ca locuțiune adverbială sau atunci când este formată din prepoziție, articol și substantiv. De exemplu: de o parte a zidului erau soldații inamici iar de cealaltă parte stăteau apărătorii. Ori, un alt exemplu poate fi următorul: La o parte dintre jucători s-a putut observa o scădere de moral.

Sigur, dacă ai și alte curiozități, poți oricând lăsa un comentariu. Îți voi răspunde în cel mai scurt timp posibil.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *